Ako nový nositeľ kontaktných šošoviek môže byť náročné určiť, čo spôsobuje podráždenie. Nižšie nájdete návod krok za krokom, ktorý môžete nasledovať, keď sa táto situácia objaví.
1. Uviaznuté bubliny alebo nečistoty
Niekedy sa môže malý objekt, ako je bublinka, riasa alebo cudzí materiál, usadiť medzi šošovkou a rohovkou. Žmurkanie niekoľkokrát môže eliminovať tento pocit. Ak to nefunguje, s čistými a suchými rukami položte prst na šošovku a posuňte ju cez bielko oka a späť niekoľkokrát.
2. Odstránenie šošovky
Vyššie uvedená technika nemusí vždy stačiť na odstránenie uviaznutého objektu. Ďalším krokom je úplné odstránenie šošovky. Po vybratí šošovky z oka niekoľkokrát žmurknite, aby ste sa uistili, že na povrchu oka nie je žiadne cudzie teleso, ktoré tam pláva. Ak cítite pichľavý pocit, je najlepšie opláchnuť oko a použiť zvlhčujúce kvapky. Opláchnite šošovku multifunkčným alebo soľným roztokom a mechanicky šošovku odpnite, aby ste odstránili prípadné nečistoty. Skontrolujte šošovku, aby ste zistili, či nie je poškodená, ako napríklad trhliny, a uistili sa, že šošovka nie je obrátená naruby tým, že hľadíte na miskovitý tvar.
3. Použitie novej šošovky
Ak žiadny z predchádzajúcich krokov nefungoval, začnite znova s novou šošovkou. Toto vyrieši všetky problémy so šošovkami. Bohužiaľ, toto nevyrieši problém, ak ste dostali zlú zásielku kontaktných šošoviek.
4. Urobenie prestávky
Ak nič iné nezaberá, prestaňte používať kontaktné šošovky na krátke obdobie, napríklad týždeň, pred ich opätovným skúšaním. Oči môžu niekedy vyvinúť intoleranciu na časté nosenie kontaktných šošoviek. Je najlepšie nechať si vykonať vyšetrenie optikom, aby sa toto potvrdilo a zabezpečilo sa, že ste nevyvinuli niečo vážnejšie, ako je infekcia.